Banki w Polsce – największe, najlepsze oraz z polskim kapitałem

Według danych KNF na koniec maja 2021 r. w Polsce działało 29 banków komercyjnych, 524 banki spółdzielcze i 36 oddziałów instytucji kredytowych. Jako klient masz więc ogromny wybór. Możesz wybierać z szerokiej oferty podmiotów – zarówno banków komercyjnych, jak i spółdzielczych. Jak zatem wybrać najlepszy bank? Dla każdego konsumenta znaczenie ma inny czynnik. Oprócz przejrzenia oferty banku, warto sprawdzić np. to, jaką ma pozycję na rynku, czy jest duży, kto jest jego właścicielem albo czy jest nagradzany za swoją działalność i produkty. Dlatego stworzyliśmy trzy rankingi: największych, najlepszych i polskich banków, które ułatwią Ci podjęcie decyzji przy wyborze odpowiedniej instytucji finansowej.
Aion Bank
Aion Bank został założony w 2020 r. w Belgii. W Unii Europejskiej działa na mocy licencji wydanej przez belgijski nadzór finansowy.  W Polsce Aion Bank rozpoczął działalność z początkiem sierpnia 2021 r. Jest to w pelni cyfrowy bank, który łączy to, co najlepsze w tradycyjnych instytucjach finansowych z łatwością użytkowania i najnowszymi technologiami.
Alior Bank
Alior Bank stawia na nowoczesną bankowość internetową i mobilną oraz innowacyjne rozwiązania. Każdego roku zdobywa wiele międzynarodowych nagród i wyróżnień. W 2014 roku jako pierwszy polski bank zwyciężył w konkursie Retail Bankier International jako Najlepszy europejski bank detaliczny 2014.
Bank Millennium
Bank Millennium powstał w 1989 roku jako Bank Inicjatyw Gospodarczych. W 1997 roku nastąpiła fuzja BIG SA z Bankiem Gdańskim SA, w wyniku której powstał BIG Bank Gdański, który po kilku latach przekształcono na Bank Millennium. Jest on pierwszym bankiem notowanym na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Swoich klientów obsługuje poprzez sieć oddziałów (ponad 6 000 pracowników i 360 placówek w całym kraju), indywidualnych doradców oraz bankowość elektroniczną.
Bank Ochrony Środowiska S.A. (BOŚ Bank)
Bank Ochrony Środowiska, czyli BOŚ Bank, to polski bank powstały w 1991 roku. Swoją siedzibę ma w Warszawie. Specjalizuje się we wspieraniu działań i przedsięwzięć na rzecz ochrony środowiska.
Bank Pekao SA
Bank Pekao SA został założony w 1929 roku i jest jedną z największych instytucji finansowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest największym bankiem korporacyjnym i liderem segmentu private banking w kraju. Obsługuje ponad 5 milionów klientów, zatrudniając przy tym ponad 15 000 pracowników (jest jednym z największych pracodawców w Polsce).
Bank Pocztowy
Bank Pocztowy to polski bank detaliczny powstały w 1990 roku w Bydgoszczy. Akcjonariuszami Banku Pocztowego jest Poczta Polska S.A. (75% minus 10 akcji) oraz PKO Bank Polski S.A. (25% plus 10 akcji Banku).
Bank Zachodni WBK
7 września 2018 roku Bank Zachodni WBK zmienił nazwę na Santander Bank Polska.
Banki Spółdzielcze
Sektor bankowości spółdzielczej w Polsce składa się z licznej sieci placówek bankowych zlokalizowanych na terenach wiejskich lub w mniejszych miastach. Ilościowo banki spółdzielcze mają niewielki udział w sektorze bankowym w Polsce, niemniej jednak jako banki lokalne odgrywają znaczącą rolę w rozwoju swoich regionów.
BGŻOptima
Platforma BGŻOptima została uruchomiona w 2011 roku przez Bank BGŻ. W swojej ofercie posiada szeroką gamę produktów oszczędnościowych. Klienci mogą skorzystać m.in. z kont oszczędnościowych, lokat terminowych oraz innowacyjnych funduszy inwestycyjnych.
BNP Paribas Bank Polska S.A.
Klientami banku są osoby indywidualne, rolnicy, samorządy, przedsiębiorcy, MŚP, korporacje oraz instytucje. Bank oferuje również bankowość premium oraz private banking. Dysponuje szeroką siecią placówek stacjonarnych oraz bankowością mobilną i internetową GOonline oraz BiznesPl@net.
Citi Handlowy
Citi Handlowy obsługuje klientów indywidualnych, korporacyjnych, instytucjonalnych oraz rządowych.
Credit Agricole
Crédit Agricole Bank Polska jest częścią jednej z największych grup finansowych na świecie – francuskiej Grupy Crédit Agricole. Działa ona w 50 krajach świata, obsługując przy tym ponad 52 miliony klientów i zatrudniając 139 000 pracowników. Grupę wspiera 31 000 dyrektorów banków lokalnych. Początkowo Crédit Agricole był spółdzielczą kasą rolników, dlatego też często nazywany jest zielonym bankiem. Pierwsza kasa lokalna powstała w 1885 roku.
Deutsche Bank
Deutsche Bank Polska S.A. kontynuuje rozwój Bankowości Inwestycyjnej i Korporacyjnej, w tym Globalnej Bankowości Transakcyjnej, świadcząc usługi na rzecz polskich i zagranicznych Klientów korporacyjnych, instytucji finansowych i sektora publicznego. Bank będzie również obsługiwał posiadaczy walutowych kredytów i pożyczek zabezpieczonych hipotecznie.
EnveloBank
Bank wyróżnia się polskim kapitałem oraz nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi. Swoim klientom umożliwia m.in. korzystanie z modułu do organizowania płatności czy dokonywania zwrotów za przesyłki kurierskie. Dzięki dużej liczbie placówek Banku Pocztowego, klienci mogą osobiście załatwiać sprawy bankowe, udając się do najbliższego oddziału.
Eurobank
Eurobank dysponuje ponad 500 placówkami i zgromadził już ponad 465 000 użytkowników bankowości elektronicznej. W swojej ofercie posiada produkty dla klientów indywidualnych. W październiku 2019 roku, eurobank został przejęty przez Millennium Bank.
Getin Bank
Getin Bank, marka bankowości detalicznej istniejąca od 2004 r., jest jednym z największych banków w Polsce z polskim kapitałem. Należy do grupy Getin Noble Bank SA, w skład której wchodzi jeszcze Noble Bank. Swoją ofertę kieruje do klientów indywidualnych, sektora MSP, samorządów, wspólnot mieszkaniowych i korporacji. Bank dysponuje ponad 400 placówkami własnymi i franczyzowymi.
Idea Bank
3 stycznia 2021 r. Idea Bank SA został przejęty przez Bank Pekao SA. Idea Bank powstał w 1991 r. po to, by wspomagać przede wszystkim osoby przedsiębiorcze w realizacji ich marzeń o własnym biznesie. Bank chce pomagać mikro-, małym i średnim przedsiębiorcom w rozwoju ich biznesów. Polityka banku zakłada stały kontakt z klientem, doradztwo i pomoc w prowadzeniu firmy. Bank stawia w swojej działalności na innowacyjność i sam rozwija tę ideę, wprowadzając nowe produkty i usługi. Choć swoją ofertę kieruje przede wszystkim do klienta biznesowego, to ma w niej również produkty dla klientów indywidualnych.
ING Bank Śląski
ING Bank Śląski obsługuje ponad 4,5 miliona klientów detalicznych oraz 55,5 tysięcy klientów korporacyjnych. Dysponuje 357 placówkami banku i ma 1 081 bankomatów. Sprawdź jakie produkty ma w swojej ofercie.
Inteligo Bank
Konto Inteligo to rachunek dla wszystkich, którzy chcą mieć dostęp do konta przez internet i telefon komórkowy. Z myślą o nich Inteligo stworzyło prostą i wygodną obsługę oferty bankowej i dodatkowych usług online. Bank Inteligo nie ma własnych oddziałów ani bankomatów.
Lion’s Bank
Lion's Bank to oddział Idea Banku SA. Marka powstała w odpowiedzi na potrzeby zamożnych klientów. Tworząc swoją ofertę, kieruje się mottem „zarabianie, a nie oszczędzanie”, co tylko potwierdza prestiżowy charakter banki i ofertę szytą na miarę potrzeb najbardziej wymagających klientów. Choć bank celuje w bankowość prywatną i swoją ofertę dostosowuje do indywidualnych potrzeb klienta, to w jego ofercie są również produkty dla klientów korporacyjnych.
mBank S.A.
mBank jest uniwersalny – świadczy usługi zarówno z bankowości detalicznej, prywatnej, firmowej i korporacyjnej – i innowacyjny. Był pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce.
Nest Bank
Nest Bank przygotował depozyt zarówno dla nowych, jaki i stały klientów – Nest Lokatę Nowe Środki. Zyskać można nawet 2,80% w skali roku! Wszystko zależy od tego, na jak długo zdeponujesz na niej środki. Jak ją założyć, ile można na nią wpłacić i czy jej wcześniejsze zerwanie będzie się wiązało z utratą odsetek? Sprawdź!
Orange Finanse
Orange Finanse to marka handlowa mBanku stworzona z myślą o bonusach płynących z posiadania produktów bankowych i telekomunikacyjnych od jednego dystrybutora. Rozpoczęcie współpracy mBanku z Orange rozpoczęło się w 2014 roku i trwało do września 2018 roku.
PKO Bank Polski S.A.
PKO Bank Polski, czyli Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski, jest największym a zarazem jednym z najstarszych polskich banków. Został założony w 1919 roku, a od 2004 roku widnieje na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W 2014 roku znalazł się w rankingu największych przedsiębiorstw na świecie Global 2000 magazynu Forbes.
Plus Bank
Klienci mają dostęp do ok. 100 oddziałów Plus Banku oraz ponad 1 200 punktów  sprzedaży Plusa oraz Cyfrowego Polsatu.
Raiffeisen Polbank
Raiffeisen Polbank działa w Polsce od 1991 r. Jest bankiem uniwersalnym, tzn. oferuje pełny zakres usług finansowych dla klientów indywidualnych, w tym dla najzamożniejszych pod marką bankowości prywatnej Friedrich Wilhelm Raiffeisen, i korporacyjnych, tu koncentruje się przede wszystkim na segmencie małych i średnich przedsiębiorstw.
Santander Bank Polska
Fundacja Santander wspiera pasje i talenty dzieci z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.
Santander Consumer Bank
Santander Consumer Bank działa na polskim rynku od 2006 r. W 2011 roku połączył się z AIG Bank Polska i tym samym stał się jednym z liderów rynku consumer finance. Należy wraz z Bankiem Zachodnim WBK do hiszpańskiej Grupy Santander, jednej z największych grup finansowych na świecie, która jest obecna na polskim rynku od 2001 r.
T-Mobile Usługi Bankowe
T-Mobile Usługi Bankowe to marka stworzona wspólnie przez telefonię T-Mobile i Alior Bank. Z dniem 29 listopada 2020 r. obie firmy zakończyły współpracę. Od tej pory klienci TMUB zostali przeniesieni do Alior Banku i tym samym zyskali dostęp do jego oferty.
Toyota Bank
Toyota Bank Polska działa na polskim rynku od 2000 r. Jego właścicielem jest Toyota Kreditbank GmbH, niemiecka spółka z siedzibą w Kolonii. Oferta banku skupia się głównie na wspieraniu finansowania zakupu samochodów Toyota i Lexus. Usługi skierowane są zarówno do klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców. Od 2007 roku klienci banku mogą korzystać z bankowości elektronicznej.
Volkswagen Bank
Volkswagen Bank działa na rynku od 1998 r. Wchodzi w skład Volkswagen Financial Services AG. Oferta banku skupia się głównie na wspieraniu finansowania zakupu samochodów marki Volkswagen, Audi, SEAT, Škoda i Porsche. Usługi skierowane są zarówno do klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców. Od kwietnia 2001 roku Volkswagen Bank oferuje klientom usługi bankowości bezpośredniej.

Największe banki w Polsce

Które polskie banki możemy zaliczyć do grona największych? Lista banków w Polsce jest długa, jednak do grona tych największych, których aktywa przekraczają dużo ponad 100 mld zł i które mogą pochwalić się rzeszą klientów, jest tak naprawdę kilka. Poniżej przygotowaliśmy ranking największych banków komercyjnych w Polsce. Pod uwagę wzięliśmy dane za I kwartał 2019 r. Uwzględniliśmy w nim wielkość aktywów banku, liczbę klientów, a także prowadzonych rachunków ROR. Tak powstał ranking przedstawiający 5 największych banków w Polsce. Czy Twój bank jest wśród nich?

TOP 5 Największych banków w Polsce

MiejsceBankWielkość aktywów (w tys. zł)Liczba klientów ogółemLiczba rachunków ROR
1.PKO BP298 403 00010 722 000*7 520 000*
2.Bank Pekao SA189 494 1305 575 0504 112 087
3.Santander Bank Polska185 555 5894 909 8433 664 967
4.mBank142 564 2514 517 2183 667 770
5.ING Bank Śląski142 042 8004 934 0003 246 000

*Uwzględniono klientów i rachunki Inteligo

**W zestawieniu pod uwagę wzięto dane za I kw. 2019 r.

Największy bank w Polsce to PKO BP. Jest on niekwestionowanym liderem od wielu lat, zarówno jeśli chodzi o liczbę klientów i rachunków, jak i wielkość aktywów. Kolejne miejsca wśród największych polskich banków zajmują instytucje o ugruntowanej pozycji na rynku, jak Bank Pekao SA i Santander Bank Polska (dawniej BZ WBK), które mogą pochwalić się zbliżoną do siebie wielkością aktywów, sięgającą blisko 190 mld zł. Na czwartym i piątym miejscu uplasowały się mBank i ING Bank Śląski, które z roku na rok poprawiają swoje wyniki (porównując dane za I kw. 2018 r. banki te urosły odpowiednio o 12,05% i 14,73%). Poza czołową piątką największych banków w Polsce pod względem posiadanych aktywów znalazły się kolejno: BNP Paribas, Bank Millennium, Alior Bank, Getin Noble Bank, Citi Handlowy, Idea Bank i BOŚ Bank. Warto wiedzieć, iż obok działalności bankowej, niektóre instytucje prowadzą własne domy maklerskie.

Najlepsze banki w Polsce

Wielkość aktywów to nie wszystko. O pozycji banku i jego prestiżu świadczą także nagrody. Obecnie dostępnych jest wiele wyróżnień i certyfikatów przyznawanych przez różne podmioty i instytucje. Dlatego w naszym zestawieniu skupiliśmy się na tych, które przyznawane są od wielu lat i są cenione przez branżę finansową. Wspomnieliśmy także o wyróżnieniach zagranicznych przyznanych w 2018 r., które pokazują poziom polskiej bankowości, należącej do najlepiej rozwiniętych, jeśli chodzi o wykorzystywane technologie.

BankWyróżnienia w 2018 r.Wyróżnienia zagraniczne w 2018 r.
PKO BP
  • Gwiazdy Bankowości 2018: I miejsce w kategorii Gwiazda innowacyjności, II miejsce w kategoriach: Gwiazda wzrostu, Gwiazda stabilności
  • Ranking Największe Banki w Polsce 2018 – nagroda główna w kategorii Banki ważne systemowo
  • Złoty Bankier 2018 w kategorii Kredyt hipoteczny
  • III miejsce Najlepszy Bank 2018 w kategorii duży bank komercyjny
  • I miejsce w rankingu aplikacji mobilnych 100 największych banków na świecie, Retail Banker International.
ING Bank Śląski
  • Nagroda główna, I miejsce Gwiazdy Bankowości 2018 oraz I miejsce w kategoriach: Gwiazda relacji z klientem, Gwiazda wzrostu, II miejsce: Gwiazda efektywności
  • Złoty Bankier 2018 w kategorii Spot reklamowy
  • II miejsce Najlepszy Bank 2018 w kategorii Duży bank komercyjny
  • III miejsce w rankingu Najlepszy bank dla firm 2018
  • wyróżnienie w Best Corporate/Institutional Digital Banks In Central & Eastern Europe 2018 magazynu Global Finance.
Bank Pekao SA
  • III miejsce Gwiazdy Bankowości 2018 oraz III miejsce w kategoriach: Gwiazda wzrostu, Gwiazda stabilności, Gwiazda efektywności
  • II miejsce w rankingu Najlepszy bank dla firm 2018
  • Zwycięzca w kategorii Phygital Distribution & Experience w konkursie EFMA-Accenture Distribution & Marketing Innovation Awards 2018
  • Tytuł The Best Investment Bank in Poland 2018 magazynu Global Finance
Alior Bank
  • Ranking Największe Banki w Polsce 2018 – nagroda główna w kategorii Banki innowacyjne
  • I miejsce w rankingu Najlepszy bank dla firm 2018
  • Zwycięzca w kategorii Offering Innovation w konkursie EFMA-Accenture Distribution & Marketing Innovation Awards 2018
Bank Millennium
  • Gwiazdy Bankowości 2018: II miejsce w kategorii Gwiazda relacji z klientem, III miejsce w kategorii Gwiazda innowacyjności
  • Złoty Bankier 2018 w kategorii Konto osobiste i wyróżnienie w sekcji Bezpieczeństwo – najlepsze praktyki
  • Zwycięzca w kategorii Claims Management w konkursie EFMA-Accenture Innovation in Insurance Awards 2018
Santander Bank Polska (dawniej BZ WBK)
  • II miejsce Gwiazdy Bankowości 2018 oraz I miejsce w kategoriach: Gwiazda efektywności i Gwiazda stabilności, III miejsce Gwiazda relacji z klientem (nagrody dla BZ WBK), a także I miejsce Gwiazda Bankowości Specjalistycznej
  • Złoty Bank 2018 w kategorii Najlepsza wielokanałowa jakość obsługi III miejsce (nagroda dla BZ WBK)
  • I miejsce Najlepszy Bank 2018 w kategorii małych i średnich banków komercyjnych
Citi Handlowy
  • Złoty Bankier 2018 w kategorii Kredyt gotówkowy oraz Karta kredytowa
  • najlepszy bank cyfrowy w Polsce w rankingu „World’s Best Consumer Digital Banks In Central & Eastern Europe 2018”
mBank
  • Gwiazdy Bankowości 2018: II miejsce w kategorii Gwiazdy innowacyjności
  • Złoty Bankier 2018 w kategoriach Bank wrażliwy społecznie oraz Social media i wyróżnienie w sekcji Bezpieczeństwo – najlepsze praktyki
BNP Paribas (wliczone nagrody dla Raiffeisen Polbank)
  • Złoty Bank 2018 w kategorii Najlepsza wielokanałowa jakość obsługi I miejsce (Raiffeisen Polbank)
Getin Bank
  • Złoty Bank 2018 w kategorii Najlepsza wielokanałowa jakość obsługi II miejsce i wyróżnienie w sekcji Bezpieczeństwo – najlepsze praktyki
Bank Pocztowy
  • II miejsce Najlepszy Bank 2018 w kategorii małych i średnich banków komercyjnych
Idea Bank
  • Gwiazdy Bankowości 2018: II miejsce Gwiazda Bankowości Specjalistycznej
Crédit Agricole
  • III miejsce Najlepszy Bank 2018 w kategorii małych i średnich banków komercyjnych

Banki polskie

W Polsce działa ponad 600 banków, jednak nie wszystkie mają polski kapitał. W latach 90. zaczął się okres prywatyzacji instytucji finansowych. Wiele banków polskich zostało wykupionych przez zagraniczne podmioty.

Zatem które banki są polskie? Musisz wiedzieć, że w przypadku największych banków komercyjnych, trudno będzie znaleźć taki w stu procentach z polskim kapitałem. Jest to związane z tym, na jakiej zasadzie działają te podmioty – czyli spółek akcyjnych. Dlatego, chcąc sprawdzić, który bank jest polski, musisz patrzeć na to, skąd jest główny udziałowiec danego podmiotu.

Poniżej znajdziesz ranking banków, które mają polski kapitał – głównym udziałowcem bezpośrednio lub pośrednio jest Skarb Państwa, polskie podmioty gospodarcze, jednostki administracyjne czy udziałowcy.

Ranking banków z polskim kapitałem

Lp.BankGłówny akcjonariusz
1PKO BP(Inteligo – internetowa marka bankowa należąca do PKO BP)Skarb Państwa (29,43%)
2Bank Pocztowy(EnveloBank – internetowa marka bankowa należąca do Banku Pocztowego)Poczta Polska (75%), PKO BP (25%)
3BOŚ BankNFOŚiGW (58,05%)
4Alior BankPZU SA, PZU SFIO Universum 31,91%
5Idea BankLeszek Czarnecki właściciel grupy kapitałowej Getin Holding (55,04%)
6Getin Noble BankLeszek Czarnecki poprzez LC Corp BV, Getin Holding, Fundacja JLC, RB Investcom, PDK SA (62,78%)
7Pekao SAPZU SA (20%)
8Plus BankZygmunt Solorz-Żak właściciel Grupy Karswell Ltd (49,58%)

Oprócz powyższych bankami polskimi są także banki spółdzielcze. Tutaj, inaczej niż w przypadku instytucji finansowych komercyjnych, właścicielami banku są spółdzielcy, a więc klienci. W Polsce są dwa zrzeszenia banków spółdzielczych SGB-Bank SA i Bank  BPS.

Obecnie część największych banków detalicznych działających w Polsce jest w rękach m.in.: Francuzów, Hiszpanów, Niemców, Portugalczyków czy Holendrów. Chcesz wiedzieć, kto jest właścicielem Twojego banku? Sprawdź nasze zestawienie.

Do banków w Polsce z kapitałem zagranicznym należą:

  • Santander Bank Polska (Hiszpania),
  • mBank (Niemcy),
  • ING Bank Śląski (Holandia),
  • BNP Paribas (Francja),
  • Bank Millennium (Portugalia),
  • Citi Handlowy (USA),
  • Nest Bank (Wielka Brytania),
  • Crédit Agricole (Francja).